Haber

Tel Aviv’de binlerce İsrailli aşırı sağcı Netanyahu hükümetini protesto etti

Binlerce İsrailli, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin “yargıyı zayıflatma” girişimlerini ve aşırı sağcı politikaları protesto etmek için TEL Tel Aviv’de toplandı.

Tel Aviv’in merkezindeki Habima Meydanı’nda toplanan binlerce İsrailli, Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini azaltma planına ve çok sağcı ve çok dindar hükümet ortaklarının politikalarına karşı gösteri yaptı.

Göstericiler, Başbakan Netanyahu, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve hükümet ortaklarından aşırı sağcı ve ırkçı politikalarıyla tanınan Maliye Bakanı Bezalel Smotrich gibi hükümet üyelerine tepki gösterdi.

Yerel basına göre, gösteriye bazı İsrailli milletvekillerinin de dahil olduğu 8.000 ila 10.000 İsrailli katıldı.

Meydanda Netanyahu’nun fotoğrafıyla “Suç Bakanı” yazan pankartlar taşıyan göstericiler, “İsrail eşitlik istiyor”, “Netanyahu tehlikeli, yozlaşmış ve ırkçı” ve “Ben-Gvir ve Smotritch bir felaket” sloganları attı.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Parlamento’ya devretme yönündeki saldırıları, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargı sistemi arasında gerginliğe neden oluyor.

Adalet Bakanı Yariv Levin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdiren, yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltan ve Meclisin mahkeme kararlarını geçersiz kılmasına izin veren bir yasa planladıklarını duyurdu.

Netanyahu hükümetinin, eski bir yolsuzluk koalisyonu ortağı olan Arye Deri’nin bakan olarak görev yapmasına izin veren tartışmalı yasayı onaylaması da kamuoyunda tepkiye yol açtı.

İsrail’in ‘ülke tarihinin en sağcı hükümeti’ görevde

İsrail’de yeni Başbakan Binyamin Netanyahu’nun çok dindar Yahudi ve sağcı partilerle kurduğu yeni hükümet, 29 Aralık 2022’de Parlamento’dan güvenoyu alarak göreve başladı.

Filistinlilere yönelik ayrımcı ve ırkçı politikalarıyla tanınan ortakları bulunan yeni koalisyon hükümeti, İsrail siyasi tarihinin “en aşırı sağcı” hükümeti olarak kabul ediliyor.

Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı hükümet, başta ABD olmak üzere İsrail’in Batılı müttefikleri ile Filistin ve İsrail’deki genel muhalefet tarafından endişeyle karşılanıyor.

belen-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu